Teknoloji

SpaceX’in Starship’i ikinci fırlatma testinde başarısız oldu

SpaceX’in astronotları Ay’a ve ötesine taşımak için geliştirdiği araç Starship ilk fırlatma denemesinde patladı . Ve şimdi ikinci fırlatma gerçekleşti, ancak ne yazık ki, kalkıştan birkaç dakika sonra roketle iletişim kesildi ve uzayda başarısız olduğu tahmin ediliyor.

Elon Musk SpaceX’in Boca Chica, Teksas yakınındaki Starbase fırlatma sahasından fırlatılan iki aşamalı roket, uzaya planlanan 90 dakikalık uçuşu sırasında yerden yaklaşık 55 mil (90 km) yükseldi. Ancak roketin Magnificent Heavy birinci aşama iticisi, çekirdek aşamadan ayrılmak için önemli bir hamle yapmış gibi görünse de, ayrılmadan kısa bir süre sonra Meksika Körfezi üzerinde patladı.

Bu arada, çekirdek Starship iticisi uzaya doğru ilerledi, ancak uçuşa yaklaşık 10 dakika kala bir şirket sözcüsü, SpaceX görev kontrolünün aniden araçla bağlantısını kaybettiğini söyledi. SpaceX’in canlı yayın sunucusu J Ohn Insprucker“İkinci aşamadaki verileri kaybettik… ikinci aşamayı kaybetmiş olabileceğimizi düşünüyoruz” dedi.

Fırlatma, Nisan ayında kalkıştan yaklaşık dört dakika sonra başarısız olan bir denemenin ardından Starship’i Süper Ağır roket iticisine monte edilmiş şekilde uçurmaya yönelik ikinci denemeydi.

Test uçuşunun en önemli amacı Starship’i yerden kaldırıp uzaya çıkarmaktı. Bunu başarmak, SpaceX’in bu on yıl içinde NASA için insanları ve kargoyu Ay’a ve nihayetinde Mars’a gönderebilecek büyük, çok görevli bir uzay aracı üretme hedefine ulaşma yolunda değerli bir adım olacaktır.

SpaceX’in kurucusu, CEO’su ve baş mühendisi Elon Musk ayrıca Starship’in, şirketin fırlatma işinin en önemli parçası olan ve şu anda dünyanın birçok uydusunu ve diğer ticari yükleri uzaya taşıyan Falcon 9 roketinin yerini alacağını düşünüyor.

haberpehlivankoy.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu