Haber

Adana’da Otomatik Sulama Sistemi ile Soya Üretimi

Adana’da ilk kez uygulanan otomatik sulama sistemini kullanarak devlet desteğiyle soya fasulyesi eken üretici, tarladaki verimle yüzünü güldürdü.

İmamoğlu ilçesinde bu yıl ilk kez ekilen soya fasulyesi üretimi, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın esasına göre otomatik sulama sistemi kullanılarak gerçekleştirildi. 42 üreticinin 2 bin 410 dekar toprakta yüzde 75 tohum katkılı ürettiği soya ürünü, bölgede ilk kez kullanılan otomasyonlu sulama sistemiyle sulanarak üretime kazandırıldı.

İmamoğlu’na bağlı Ufacıkören Mahallesi’nde bu yıl ilk kez 73 dönüm arazi üzerinde Yedigöze sulama projesi ile tarlalarını otomasyon sistemiyle uzaktan sulayarak hem zamandan hem de sudan tasarruf sağlayan üretici Ruhi Altınç, “Kamumuzun desteğiyle. Bakanlık deneme suyu verdi ve sulu ekim alanları artırıldı.Tarım müdürlüğümüzle birlikte yüzde 75 hibe ile soya tohumu verdiler ve su desteği ile üretime başladık.Soya ürünü havadan azot alabilen tek bitkidir ve Yağ olduğu için katma değeri çok yüksek.Gübre kullanımı mısırın üçte biri.Şu an iyi gidiyor dekara 500 kilogram verim bekliyoruz” dedi.

Ağustos sonunda ilk hasadı yapacaklarını anlatan Alinç, “Daha az su ile daha yüksek ürün verimi alacağız. Sulamada otomasyon sistemi olduğu için cep telefonundan açıp kapatabiliyoruz. alan.” – ADANA

habertefenni.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu